AKTUÁLNĚ / Doprava

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
18.4.2019

Valašské Meziříčí na 14 měsíců částečně zpoplatní MHD

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Až do konce příštího roku bude město Valašské Meziříčí testovat změny v městské hromadné dopravě. Některé už byly zavedeny, další se připravují. Začátkem listopadu končí smlouva se současným dopravcem. Novou veřejnou zakázku ale město vypsat nemůže, protože z výše uvedených důvodů zatím nezná přesný rozsah požadovaných služeb. Dle platné legislativy EU bude mít prodloužení smlouvy od listopadu 2019 do konce roku 2020 za následek částečné zpoplatnění MHD.

„Nemám z toho radost. Vím, že občané budou muset vynaložit náklady navíc, ale snažili jsme se vyjednat podmínky, které na jejich peněženku budou mít co nejmenší dopad. Od listopadu už nebudeme mít MHD zdarma, ale troufám si říci, že skoro zdarma,“ uvedl starosta města Robert Stržínek.

V letošním a příštím roce chce město zapracovat připomínky občanů a vyhodnocovat linky z hlediska jejich využití. K tomu se navíc přidružuje poměrně nepřehledná situace se zajištěním autobusové dopravy ve Zlínském kraji. Veřejnou soutěž na dodavatele krajské přepravy momentálně řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jak budou vypadat příměstské linky se tak ještě neví. Je však jisté, že oproti stávajícím, které provozuje ČSAD Vsetín, se změní.

„My doposud ani nevíme, jestli bude nový dopravce používat stávající autobusové nádraží, anebo nás požádá o možnost využívat terminál u vlakového nádraží. Tomu bychom pak museli samozřejmě uzpůsobit trasy linek MHD,“ připomíná David Černoch, vedoucí odboru komunálních služeb. Současné autobusové nádraží má v užívání společnost ČSAD Vsetín, která krajské linky s největší pravděpodobností obsluhovat nebude, protože ve veřejné soutěži zvítězil jiný dopravce.

Město tak pro vyhlášení případné soutěže na provozovatele MHD nemá dostatek informací, zejména co se kilometrového nájezdu autobusů týče. Proto začátkem listopadu prodlouží do konce roku 2020 smlouvu se současným dopravcem přímým zadáním. Jenže dle evropských směrnic znamená absence bez veřejné soutěže automaticky nutnost platit jízdné. „Od roku 2021 se chceme znovu vrátit k modelu bezplatné MHD,“ přislíbil Stržínek.

Na celou přechodnou 14měsíční dobu stačí dospělým zaplatit 70 korun, dětem a studentům do 15 let 20 korun. Částku je potřeba si nabít na čipovou kartu ČSAD. Kdo kartu prozatím nemá, bude si ji moci za 130 korun koupit. „To bude jednorázový poplatek na celých 14 měsíců, během kterých budeme ladit jízdní řády a připravovat soutěž na nového dodavatele,“ vysvětlil Černoch. Děti do 6 let, nově také lidé starší 65 let a držitelé průkazu ZTP budou mít přepravu po městě zdarma.

Čipové karty s příslušným tarifem MHD bude možné zakoupit ve výpravní budově ČSAD na autobusovém nádraží od 2. září.

Autor / zdroj: Lukáš Martinek

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kupujete nemovitost? Podívejte se na tři věci, na které si je dobré dát určitě pozor

Pořízení bytu či domu je často největší investicí, jakou v životě učiníme. I když vybraná nemovitost může na první pohled působit dokonale, není radno

Post

Festival Valašský špalíček slibuje big beatovou retro jízdu i nové projekty legendárních rockerů

Valašské Meziříčí již nedočkavě vyhlíží 37. ročník Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, jež se v malebném prostředí zámku Žerotínů uskuteční 2

Post

Boleslav porazila vysoko Zlín a bude hrát o poháry

Boleslavští dokonale zvládli odvetu za prohru ve Zlíně 1:3 a houževnatého protivníka na domácím hřišti přehráli a jasně přestříleli.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA