AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
23.5.2018

Sázení slunečnic upozorní na roztroušenou sklerózu

OSTROŽSKÁ NOVÁ VES / ZLÍN

Sázení žlutých slunečnic v neděli 27. května v Ostrožské Nové Vsi upozorní na potíže pacientů s roztroušenou sklerózou (RS). Nemocí, která postihuje nejčastěji mladé ženy, ve Zlínském kraji trpí přes 1000 lidí. Onemocnění přináší poruchy vidění, hybnosti i další potíže, včasná léčba zachrání 20 až 30 let aktivního života. Právě optimistický květ slunečnice, která od rána otáčí hlavu za sluncem, má vyjadřovat naději těchto pacientů. Dobrá psychika je v jejich léčbě stěžejní.

Osvětová akce Rozsviťme Českou republiku se koná v 10 městech ČR a je spojená se Světovým dnem RS, který letos připadá na 30. května. V Ostrožské Nové Vsi budou slunečnice sázet pacienti, jejich blízcí, podporovatelé i lékaři. „Sejdeme se v neděli 27. května v 15 hodin v areálu lázní Ostrožská Nová Ves. Akce je přístupná veřejnosti,“ popsala Alena Filová Zedníčková z pacientské organizace MSA Uherské Hradiště – Kunovice.

Data shromažďovaná o nemoci bohužel ukazují, že procento zachycených případů v populaci roste. Jak uvádí MUDr. Alena Gaťková, která se specializuje na léčbu RS v Baťově nemocnici Zlín, pro efekt léčby je velmi důležité včasné určení diagnózy. „Všechny ukončené studie prokázaly významný profit pacientů s touto diagnózou, když doba mezi stanovením diagnózy a zahájením adekvátní léčby, je co nejkratší,“ upřesňuje MUDr. Gaťková. Ve Zlínském kraji se to podle ní díky spolupráci s místními neurology a očními lékaři daří velice dobře.

Efekt léčby zvyšuje i dnešní moderní biologická léčba. „Biologická léčba je v současné době jedinou celosvětově uznávanou správnou a efektivní léčbou pro pacienty s diagnózou roztroušené sklerózy mozkomíšní, ale pouze pro dva, resp. v širším smyslu slova tři typy této nemoci,“ vysvětluje MUDr. Gaťková. Dál pokračují studie u dalších typů, nebo je léčba ve schvalovacím řízení.

Jediný nedostatek vidí MUDr. Gaťková v rehabilitaci, kterou zdravotní pojišťovny proplácejí v menší míře, než by pacienti potřebovali. „Je to smutné, zvlášť když zvážíme, že zlínská rehabilitace je na vysoké celostátní odborné úrovni, kterou si udržuje mnoho let,“ upozorňuje MUDr. Gaťková.

Právě rehabilitaci pro pacienty s RS kvůli tomu pomáhá financovat Nadační fond IMPULS. Za 18 let své existence poskytl více než 33 milionů korun na výzkum nemoci, fyzioterapii i psychoterapii, nákupy přístrojů i osvětu. „O nemoci stále panují nejrůznější mýty, jsou dokonce lidé, kteří RS podceňují a neléčí se. Bohužel si tak ničí vlastní zdraví,“ popsala Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Akce jako Rozsviťme ČR mají podle ní zvýšit povědomí o nemoci. Mají také ukázat, že i s takto vážnou diagnózou je možné žít kvalitní život.

Díky pacientským organizacím si také nemocní mohou vyměňovat zkušenosti, navzájem se povzbuzovat a třeba si společně zacvičit. Myslet si, že nám dá nemoc pokoj a my v tom nemusíme nic podnikat je nesmysl. Nějakou dobu to bude tak třeba vypadat, ale časem může takový člověk dopadnout na tvrdou zem. I když máme léčbu. Největší kus práce musíme udělat my sami,“ popsala Alena Filová Zedníčková.

Práce fondu se neobejde bez finanční podpory firem ani soukromých osob. Příspěvek lze zaslat na účet číslo 19-2833670227/0100. Je také možné využít některou z variant jednorázových nebo dlouhodobých dárcovských SMS. Jednorázově či měsíčně lze přispívat i prostřednictvím služby darujspravne.cz. „Peníze, které vybereme, okamžitě rozdělíme organizacím, které se o pacienty starají a pomáhají jim žít plnohodnotný život RS navzdory,“ upřesňuje Bémová.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

Informace o roztroušené skleróze lze nalézt i na portále www.rskompas.cz.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů.

Více informací získáte na www.nfimpuls.cz

Autor / zdroj: Mgr. Veronika Ostrá

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Na rehabilitaci otevřeli knihobudku, ve Vsetínské nemocnici již druhou

Nejen široké spektrum rehabilitační péče, ale také čtenářské zážitky, čekají nově pacienty a návštěvníky rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice.

Post

Druhý mečbol proti Vsetínu Motor využil a zahraje si baráž

Českobudějovičtí hokejisté jeli do Vsetína s jasným cílem – ukončit semifinálovou sérii a postoupit do baráže. Dvě trefy v druhé třetině plán uskutečn

Post

Nemocnice Valašské Meziříčí zahájila provoz ambulance pro paliativní a podpůrnou péči

Nemocnice Valašské Meziříčí zahájila provoz ambulance paliativní a podpůrné péče, která sídlí v prostorách interní odborné ambulance.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA