KULTURA / Hudba

28.9.2012

Stěhování obrazů do Olomouce si vyžádá uzavření zámecké obrazárny v Kroměříži

KROMĚŘÍŽ

Kvůli chystanému přesunu velké části obrazů bude první říjnový den uzavřena obrazárna Arcibiskupského zámku v Kroměříži.

Obrazy se přesouvají do Olomouce na výstavu Od Tiziana po Warhola, která se koná v Muzeu moderního umění a v Arcidiecézním muzeu Olomouc od 25. října do 31. března příštího roku. Olomoucká výstava je pokusem o rekapitulaci toho nejpodstatnějšího, co se na Olomoucku, ale i na Kroměřížsku odehrávalo z hlediska sbírání a vystavování výtvarného umění. Obrazová sbírka kroměřížské galerie, jejímž správcem je Muzeum umění Olomouc, představuje významnou součást historie sbírek starého umění. Celkem bude přemístěno 18 obrazů od různých autorů například od Tiziana, van Dycka, Veronese, Aachena a dalších.

Už během letošní sezony nebyla kroměřížská obrazová sbírka kompletní, další čtyři obrazy jsou totiž od května vystaveny v Kutné Hoře na výstavě Evropa Jagellonica. Jde o obrazy Lucase Cranacha staršího Stětí sv. Jana Křtitele, Stětí sv. Kateřiny, Sv. Kateřina a Sv. Barbora, které byly instalovány do klimastabilních rámů v celkové hodnotě asi 600 tisíc korun.

"Ještě do konce září si mohou lidé v rámci prohlídky kroměřížské obrazárny prohlédnout výstavu Arcibiskup Theodor Kohn – Neklidný osud talentovaného muže. Poté bude i tato úspěšná výstava přesunuta do Olomouce," podotkla Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Obrazy poputují i do zahraničí. Slavný obraz od Tiziana Apollo a Marsyas bude v příštím roce reprezentovat Českou republiku na prestižní výstavě Tiziana v Římě. Zpět do kroměřížské galerie se vrátí až v sezoně 2014. A obraz Dvojautoportrét (Dva smějící se hoši) od Hanse von Aachena bude v sezoně 2013 vystaven ve Francii.

Změny instalace se v příštím roce dočká také sál číslo šest kroměřížské obrazárny – místo oltářního obrazu Giovanni Antonia Fasola Vize sv. Františka z Assisi bude umístěn obraz Orazia Gentileschiho David s Goliášovou hlavou, který byl letos restaurován.

V obrazárně kroměřížského zámku je představen výběr nejlepších obrazů, které byly olomouckými biskupy a arcibiskupy získávány po několik uplynulých staletích. Jsou zde obrazy od gotiky až po baroko. Nejstaršími doloženými obrazy jsou dvě dvojice oltářních obrazů od Lucase Cranacha staršího, které byly získány za episkopátu Stanislava Turza (1497 – 1540). Neznámějším a nejvýznamnějším dílem kroměřížské sbírky je plátno Apollo a Marsyas od Tiziana Vecellia.

Kroměřížská obrazárna patří k předním obrazárnám v Evropě. Je to druhá nejvýznamnější galerie v České republice, po Národní galerii v Praze. Ročně tuto obrazárnu navštíví přibližně 11 tisíc návštěvníků.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Valašské Meziříčí na 14 měsíců částečně zpoplatní MHD

Až do konce příštího roku bude město Valašské Meziříčí testovat změny v městské hromadné dopravě. Některé už byly zavedeny, další se připravují.

Post

Policista v civilu chytil hledaného kapsáře

Policista v civilu cestoval v minulém týdnu trolejbusem, kde si všiml podezřelého muže, kterého zanedlouho zadržel. Vzápětí vyšlo najevo, že muž při c

Post

Startuje program Radegast lidem - podpoří neziskové organizace, které bojují proti suchu

Pivovar Radegast spustil další ročník grantového programu Radegast lidem. Neziskovým organizacím, které pomáhají v oblasti Beskyd, rozdělí 1,4 milionu

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA