KULTURA / Hudba

28.9.2012

Stěhování obrazů do Olomouce si vyžádá uzavření zámecké obrazárny v Kroměříži

KROMĚŘÍŽ

Kvůli chystanému přesunu velké části obrazů bude první říjnový den uzavřena obrazárna Arcibiskupského zámku v Kroměříži.

Obrazy se přesouvají do Olomouce na výstavu Od Tiziana po Warhola, která se koná v Muzeu moderního umění a v Arcidiecézním muzeu Olomouc od 25. října do 31. března příštího roku. Olomoucká výstava je pokusem o rekapitulaci toho nejpodstatnějšího, co se na Olomoucku, ale i na Kroměřížsku odehrávalo z hlediska sbírání a vystavování výtvarného umění. Obrazová sbírka kroměřížské galerie, jejímž správcem je Muzeum umění Olomouc, představuje významnou součást historie sbírek starého umění. Celkem bude přemístěno 18 obrazů od různých autorů například od Tiziana, van Dycka, Veronese, Aachena a dalších.

Už během letošní sezony nebyla kroměřížská obrazová sbírka kompletní, další čtyři obrazy jsou totiž od května vystaveny v Kutné Hoře na výstavě Evropa Jagellonica. Jde o obrazy Lucase Cranacha staršího Stětí sv. Jana Křtitele, Stětí sv. Kateřiny, Sv. Kateřina a Sv. Barbora, které byly instalovány do klimastabilních rámů v celkové hodnotě asi 600 tisíc korun.

"Ještě do konce září si mohou lidé v rámci prohlídky kroměřížské obrazárny prohlédnout výstavu Arcibiskup Theodor Kohn – Neklidný osud talentovaného muže. Poté bude i tato úspěšná výstava přesunuta do Olomouce," podotkla Dagmar Šnajdarová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Obrazy poputují i do zahraničí. Slavný obraz od Tiziana Apollo a Marsyas bude v příštím roce reprezentovat Českou republiku na prestižní výstavě Tiziana v Římě. Zpět do kroměřížské galerie se vrátí až v sezoně 2014. A obraz Dvojautoportrét (Dva smějící se hoši) od Hanse von Aachena bude v sezoně 2013 vystaven ve Francii.

Změny instalace se v příštím roce dočká také sál číslo šest kroměřížské obrazárny – místo oltářního obrazu Giovanni Antonia Fasola Vize sv. Františka z Assisi bude umístěn obraz Orazia Gentileschiho David s Goliášovou hlavou, který byl letos restaurován.

V obrazárně kroměřížského zámku je představen výběr nejlepších obrazů, které byly olomouckými biskupy a arcibiskupy získávány po několik uplynulých staletích. Jsou zde obrazy od gotiky až po baroko. Nejstaršími doloženými obrazy jsou dvě dvojice oltářních obrazů od Lucase Cranacha staršího, které byly získány za episkopátu Stanislava Turza (1497 – 1540). Neznámějším a nejvýznamnějším dílem kroměřížské sbírky je plátno Apollo a Marsyas od Tiziana Vecellia.

Kroměřížská obrazárna patří k předním obrazárnám v Evropě. Je to druhá nejvýznamnější galerie v České republice, po Národní galerii v Praze. Ročně tuto obrazárnu navštíví přibližně 11 tisíc návštěvníků.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Na běžkách v srdci Beskyd, to je Karlovská 50

Unikátní atmosféra, občerstvovačky s frgály, startovní výstřel valašských portášů a jedinečná trať. To je závod Karlovská 50 ve Velkých Karlovicích, k

Post

Vsetín oplatil Litoměřicím porážku

Těsná výhra po fotbalovém výsledku a bleskový návrat na druhé místo. Vsetín na Lapači oplatil Litoměřicím porážku z konce ledna a David Gába si po skv

Post

Valašské Meziříčí připravuje druhý ročník Veletrhu pracovních příležitostí

V Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí se ve středu 13. března uskuteční druhý ročník Veletrhu pracovních příležitostí, na němž se budou po celý d

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA