KULTURA / Festivaly

Popis: Foto z minulého ročníku.
Foto z minulého ročníku.
5.8.2019

Začne festival barokní kultury Hortus magicus

KROMĚŘÍŽ

Hudbu, divadlo, hry pro děti či floristiku nabízí 6. ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus v kroměřížské Květné zahradě.

Barokní divadlo a hudba ze zámeckého archivu

Hudební složka letošního ročníku je téměř výhradně zaměřena na novodobé světové premiéry děl zachovaných v lichtenštejnské kroměřížské sbírce s použitím historických nástrojů. Patří k nim soubor duchovních děl vídeňského dvorního skladatele Pietra Andrei Zianiho, které zazní na čtvrtečním zahajovacím koncertě souboru Societas incognitorum Eduarda Tomaštíka.

Páteční večer připomene letošní dvojité výročí Carla Ditterse z Dittersdorfu. „Proto jsme se rozhodli pro novodobé provedení vokálně instrumentálního monumentu serenaty Il tribunale di Giove z roku 1774, jejíž partitura je dochovaná v Londýně. V kroměřížském archivu je uložena také pozůstalost po Josefu Antonínu Štěpánovi, učiteli klavíru dětí císařovny Marie Terezie. Z jeho prací jsme pro letošní uvedení v zahradách vybrali cembalový koncert C dur,“ uvedl organizátor festivalu Karel Valenta. Tyto skladby provede Ensemble Damian se sólistou Martinem Smutným pod vedením Tomáše Hanzlíka, který je hudebním dramaturgem festivalu Hortus Magicus a zároveň editorem všech skladeb na festivalu provedených.

Sobotní odpoledne bude patřit novodobým premiérám triových sonát od Zianiho, Vejvanovského, Bertaliho a jiných v podání Castelcorn Ensemble z Francie. Hudební část festivalu pak vyvrcholí večer premiérou Zianiho opery L´Elice, k níž se v Kroměříži zachovala partitura závěrečného baletu Johanna Heinricha Schmelzera. Po představení čeká návštěvníky unikátní noční podívaná, kdy bude následovat inscenovaný přechod z Velkého skleníku k Rybníčku za doprovodu hudby a kejklířů a poté bude následovat barokní ohňostroj s hudbou a iluminace s baletem, ohňovou show a instalace obřích zrcadel na vodní hladině.

V neděli odpoledne bude v centru pozornosti dílo Pavla Josefa Vejvanovského, který působil na dvoře biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna jako kapelník a trubač. Jeho dosud neznámé duchovní skladby vznešeného a patetického francouzského stylu provede Czech ensemble baroque Romana Válka.

Barokní houpačka, kostýmy a hry

Speciálně pro festival vyrobená replika několikametrové barokní houpačky je součástí programu pro rodiny s dětmi, které si také budou moci zahrát kuželky, osvěžit se vodními tryskami, nalézt cestu v bludišti nebo si půjčit barokní kostým. „Rád bych také veřejnost pozval na křest obří houpačky, který se koná v pátek v pravé poledne,“ doplnil Karel Valenta.

Námětem organizované části her pro děti je nová kniha o Květné zahradě s názvem Tajemství Libosadu. Na osmi stanovištích budou plnit úkoly a číst si z knihy v místech, kde se příběh odehrává. Hlavního hrdinu příběhu Roberta přenesly stromy ze současnosti do barokního období. Totéž mohou zažít i návštěvníci, protože festival Hortus Magicus nabízí příležitost cestovat v čase. Iluzi podtrhne půjčovna kostýmů s dámskými, pánskými i dětskými doplňky, které zájemci najdou o víkendu u Ptáčnice.

Přivonět, obdivovat a něco se naučit – to je originální floristika

Květná zahrada slavnostně vyzdobená týmem zahradníků, floristů a aranžérů navodí také atmosféru baroka. Renomovaní floristé ve svých uměleckých dílech zachytí a ztvární alegorie příběhů, které se tematicky prolínají nejen letošním ročníkem festivalu, ale Květnou zahradou jako takovou.

Tým zahradníků pod vedením Jiřího Martínka oživí formou florálních objektů sochy čtyř lovců u Králičího kopce, ztvárněné jako alegorie čtyř světadílů, které doprovázejí bohyni lovu Dianu. Aranžéři nechají ožít příběh z Ovidiových Proměn o krásné nymfě Kallistó, který je ústředním motivem hlavního představení – Zianiho opery L´Elice. Součástí stálého programu festivalu bude i aranžérská dílna, kdy se návštěvníci pod vedením floristů mohou stát spolutvůrci květinové výzdoby.

Ve spolupráci s výstavištěm Floria vyzdobí floristé nejen Květnou zahradu, ale také dva kroměřížské kostely – Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele, kde se uskuteční některé koncerty.

Barokní zážitky prochází i žaludkem

Občerstvení na festivalu v Holandské zahradě po všechny dny zajišťuje olomoucká restaurace Lobster. Navíc mohou návštěvníci nahlédnout do umění pokrmů barokní kuchyně šéfkuchaře Richarda Klemeše, které budou připravovány několikrát během dne jako cooking show. Vytříbené chutě se dobře snoubí s výběrovými víny, a tak bude pro zájemce připravena degustace s výkladem enologa a také místním výrobcem Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž.

Zajištění dopravy

Návštěvníci mohou využít za 50 korun parkování u výstaviště Floria, odkud bude jezdit na festival autobus zdarma. Speciální linka povede z výstaviště přes Masarykovo náměstí (Justiční akademie) do Květné zahrady a zpět v pravidelných intervalech po celý den.

Autor / zdroj: Tomáš Kasal

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Cizinci řídili notně opilí a bez řidičáku

V neděli po dvacáté hodině bylo na lince tísňového volání policie přijato oznámení o řidiči dodávky, který je zřejmě opilý, jelikož jede po silnici od

Post

V neděli ráno za kivim

V neděli 9. srpna můžete přijít na další ranní procházku areálem zlínské zoo s návštěvou kiviho. Hlavní vstup bude otevřen již v 6.00 hod.

Post

Druhá etapa revitalizace sídliště Družba II se uskuteční. Město získalo dotaci

Město Hulín uspělo s žádostí o dotaci na druhou etapu revitalizace veřejných prostranství na sídlišti Družba II. Samotné práce budou zahájeny na jaře

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě