KULTURA / Výstavy

Popis: Výstava na necelých třiceti panelech představí historii hradů
Výstava na necelých třiceti panelech představí historii hradů
24.6.2019

Výstava představí péči o hrady Zlínského kraje

LUKOV

Téměř třicet panelů výstavy na Hradě Lukov představuje nejen historii a stavební vývoj hradních lokalit, ale i principy odborné památkové péče. Obsahem i obrazově výstava navazuje na publikaci Hrady Zlínského kraje, která vyšla koncem roku 2018. Výstava je pro veřejnost otevřena od 16. června do 31. července 2019 v západním paláci hradu Lukova.

Výstava Příběhy hradů Zlínského kraje byla slavnostně představena v sobotu 15. června, na dvaceti osmi panelech mapuje dosavadní výsledky dlouhodobého soustavného odborného bádání v oblasti stavebního vývoje hradních lokalit Zlínského kraje. Jednotlivé hradní lokality jsou na výstavě prezentovány fotografiemi ze současné doby, doplněny kresbami, které představují možnou podobu středověkých sídel z dob dávno minulých. Nedílnou součástí výstavy jsou i názorné ukázky památkové péče o torzální architekturu, která je velmi cenným a nenahraditelným zdrojem informací o dávno zapomenutých stavebních postupech.

Nezastupitelnou roli v poznání stavebního vývoje hradů a dávného života na nich má archeologie. K poznání hradů na východní Moravě zásadním způsobem přispěl archeolog a historik Jiří Kohoutek (1952–2007), který prováděl rozsáhlé výzkumy na hradech Brumov, Lukov a pomocí zjišťovacích sond prováděl výzkumy i v dalších čtrnácti lokalitách Zlínského kraje,“ uvádí autor výstavy Jiří Holík.

Výstava si také klade za cíl, u příležitosti mapování uplynulých třiceti let památkové péče, představit veřejnosti metodický přístup aplikovaný při péči o torzální architekturu na území Zlínského kraje i v rámci spolupráce na územích Olomouckého a Jihomoravského kraje.

Péče o torzální architekturu patří k nejtěžším úkolům v oblasti památkové péče. Diskuse nad tím, jak a zda vůbec o tyto památky pečovat a prodlužovat jejich existenci navzdory času, jsou vedeny dlouho a někdy i bouřlivě. A pokud tyto památky budou existovat, pravděpodobně nikdy neskončí,“ sdělila při zahájení výstavy ředitelka kroměřížského odborného pracoviště Národního památkového ústavu Nelly Komendová.

Výstava je zároveň poděkováním kolektivům i nadšeným jednotlivcům, kteří přispívají svým dílem k záchraně a prezentaci hradních zřícenin.

Aby odborníci mohli bádat, odborníci i laici diskutovat a filozofovat, je nezbytné, aby tyto památky zůstaly fyzicky zachovány. To vyžaduje spoustu dřiny. Pravidelná údržba a péče je nutností, která je náročná nejen z finančního hlediska, ale zejména časového. Za tím vším jsou konkrétní lidé, jejichž jména i nadšení pro věc zůstanou většinou pro historii neznámé, přitom mají velký podíl na tom, že máme nad čím bádat a kde rozjímat,“ sdělila ředitelka Nelly Komendová.

Autor / zdroj: Petra Zelinková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Uherskohradišťská nemocnice nabízí pacientům novou službu, otevřela vlastní oční optiku

Jako součást Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice začala v pondělí 15. července fungovat nová služba pro veřejnost.

Post

Spánková laboratoř ve zlínské nemocnici navýšila počet lůžek, pacienti se tak dočkají pomoci dříve

Ze dvou na pět navýšila počet lůžek spánková laboratoř Plicního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Jde o reakci na obrovský zájem o vyše

Post

Pátek bude znovu patřit farmářskému trhu na náměstí

Každé dva týdny nabízejí lokální prodejci své zboží v rámci farmářských trhů na valašskomeziříčském náměstí. Nejinak tomu bude v pátek 19. července.

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA