KULTURA / Výstavy

Popis: Český sklářský výtvarník Jan Frydrych.
Český sklářský výtvarník Jan Frydrych.
27.11.2019

Na vsetínském zámku jsou k vidění díla českého sklářského výtvarníka Jana Frydrycha

VSETÍN

Skleněné objekty českého sklářského výtvarníka Jana Frydrycha, jehož dílo je zastoupeno v prestižních světových galeriích i ve sbírkách známých celebrit, vystavuje Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín.

Jan Frydrych (nar. 1953) působí v severních Čechách, Novém Boru a ve Šluknově. S Valašskem jej pojí skleněná trofej Ceny města Vsetína, kterou už 18 let zhotovuje dle návrhu významného vsetínského rodáka, akademického sochaře Václava Ciglera. „Jednotlivé realizace jsou vždy unikátním artefaktem, neboť pokaždé volí odlišnou a neopakující se barevnost ústřední části, aby tak symbolicky zdůraznil jedinečnost oceňovaných osobností,“ doplnila kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko Olga Méhešová.

Tvorba Václava Ciglera i experimenty s optickým sklem jsou Janu Frydrychovi inspirací pro celou jeho uměleckou činnost, které se věnuje už přes tři desetiletí. Fascinují jej zejména fyzikální vlastnosti a vizuální možnosti optického skla, jako lom světla, rozklad bílého paprsku na duhové spektrum či „kouzlo“ optických klamů. V rozhovoru pro připravované vydání muzejního časopisu Valašsko – vlastivědná revue (vyjde 8. prosince 2019) Jan Frydrych prozradil:

Mé objekty vznikají jako malé architektury. Základem je vždy geometrický tvar, který je ozvláštněn optickými klamy.“ Rozhodujícím faktorem je přitom preciznost provedení a pevné sepětí manuální zručnosti s kreativní vizí, což je hranice, kterou se daří překračovat jen nemnohým.

Své práce vystavuje od konce 70. let, a to zejména v zahraničí. „Jeho dílo je zastoupeno v prestižních muzejních sbírkách světového významu jako The Corning Museum of Glass v New Yorku a londýnské Victoria and Albert Museum, tak i v soukromém majetku známých celebrit, mezi něž patří například Bill a Hillary Clintonovi nebo Elton John,“ uvedla Olga Méhešová.

Skleněné objekty Jana Frydrycha si teď budou moci prohlédnout i návštěvníci zámku Vsetín. Výstava potrvá do 12. ledna 2020.

Autor / zdroj: Jiří Koňařík

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kluziště i nová edice vratných kelímků bude zpestřením Veselých vánočních hodů

Kluziště i nová edice vratných kelímků bude zpestřením Veselých vánočních hodů, které pořádá Dům kultury Vsetín ve spolupráci s Městem Vsetín od 16. d

Post

Vánoce na zámku Vsetín Adventní kouzlení a výstava baněk. Vánoční program na zámku je bohatý

Adventní čas patří k nejkrásnějším obdobím roku. Nasát kouzelnou atmosféru blížících se Vánoc budete moci i na zámku Vsetín, kde pro vás Muzeum region

Post

Advent v Rožnově: koncerty, jarmark v muzeu, ale i koledy, zimní kino a diskotéka na náměstí

Advent je za dveřmi a také letos je v Rožnově pod Radhoštěm na toto kouzelné předvánoční období připraven zajímavý a pestrý program plný tradičních, a

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA