KULTURA / Výstavy

Popis:
14.12.2020

Soužití s uměním – Bedřich Baroš

Zlín

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně je opět otevřená a zve na novou výstavu malíře Bedřicha Baroše. Tvorbu a osud malíře, kterého do Zlína původně přivedla kariéra hokejového brankáře, přiblíží výstava v přízemí budovy 14. K vidění bude od úterý 15. prosince do 28. března 2021.

Výstava představuje malířské dílo Bedřicha Baroše, který náleží k výrazným osobnostem činným ve Zlíně šedesátých let dvacátého století. Baroš i přes svůj nesporný umělecký přínos stále není pevně ukotven v našem povědomí a dějinách umění. Příčiny lze hledat nejen v jeho krátké tvůrčí dráze, odvíjené mimo hlavní kulturní centrum naší země, ale také v okolnosti, že většina jeho prací je rozptýlena po stěží dohledatelných soukromých sbírkách. Umělcova tvorba se navíc dosud nedočkala komplexnějšího zhodnocení. „Výstava Soužití s uměním tuto absenci napravuje a přibližuje výtvarné dílo Bedřicha Baroše na pozadí jeho životních osudů. Podstatnou část jeho odkazu zpřístupňuje díky cenným zápůjčkám mnoha soukromých majitelů ze Zlína a jeho okolí,“ uvádí výstavu kurátorka galerie Pavlína Pyšná.

Bedřich Baroš se narodil 24. června 1936 v Tylovicích u Rožnova pod Radhoštěm. Po studiích na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně přesídlil do Zlína, kde se zpočátku soustředil na kariéru hokejového brankáře. V roce 1961 se dráhy sportovce vzdal, aby propadl výhradně touhám světa umění. Jeho raná díla určovaly robustní, plošně stylizované figury, které v sobě koncentrují tíživé životní smutky. Vrcholnou tvůrčí etapu představují obrazy druhé poloviny šedesátých let, v nichž se lidská postava proměnila ve figurální znak vyjevující člověka v jeho podstatě. V kompozicích pojednaných hutnými potemnělými barvami Baroš zhodnotil dobově příznačné zaujetí vrstvenou malbou, která byla nosná zejména pro informelní tendence. Svou osobitou vizuální řečí se vyjadřoval k existenciálním otázkám osamocenosti člověka a nevyhnutelnosti jeho údělu. Po srpnových událostech roku 1968 a rozpadu tvůrčí skupiny 5 & 2, jejímž byl členem, se Baroš propadal stále hlouběji do osobní i tvůrčí krize. Vše vyvrcholilo jeho předčasnou smrtí 14. prosince 1974.

Výstava potrvá v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně do 28. března 2021, komentované prohlídky se uskuteční dle vývoje situace.

Více informací získáte na www.galeriezlin.cz.

Autor / zdroj: Šárka Michalíková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Auta brání v práci popelářům, strážníci budou řidiče stojící v zákazu pokutovat

Strážnici městské policie, ale také zaměstnanci městem spoluvlastněné společnosti TS Valašské Meziříčí, s. r. o. se stále častěji potýkají s problém ř

Post

Sníh se blíží letošnímu maximu

Nástup opravdové zimy se projevil také ve výsledcích meteorologických měření.

Post

Valašské Meziříčí bude mít nový bazén, vstup i ohřev vody pro koupaliště

Areál letního koupaliště ve Valašském Meziříčí se v následujících dvou letech dočká řady změn. Tou nejvýznamnější bude vznik nového bazénu s ohřevem

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě