VĚDA A TECHNIKA / Vesmír

24.1.2010

Ve vesmíru jsou oceány diamantů

Nový výzkum ukázal, že na Uranu a Neptunu se nejspíš nacházejí oceány tekutých diamantů. A občas po nich plavou i tuhé "kry".

Jedná se o vůbec první výzkum bodu tání diamantů. Ukázalo se, že uhlík se během tání a mrznutí chová podobně jako voda. V tuhé formě tedy plave na tekutině.

Velký uhlíkový oceán by mohl pomoci vysvětlit jistou zvláštnost, kterou Uran a Neptun sdílejí. Tyto planety totiž nemají magnetické póly, které by více méně odpovídaly pólům geografickým. Kolem deseti procent těchto ohromných plynných těles přitom tvoří uhlík. Tekutý uhlíkový oceán by mohl odchýlit magnetické pole způsobem, jaký byl pozorován, uvádí list Telegraph.

"Představa existence značného množství čistého uhlíku na gigantických planetách jako jsou Uran a Neptun je podporována jak experimentálními, tak teoretickými výsledky," říká Dr. Jon Eggert z oddělení fyzikálních věd v Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii.

"Obecně se má za to, že při předpovídání vývoje a struktury takových planet je zcela zásadní brát v úvahu chování uhlíku za vysokých teplot a tlaků. Oceán diamantů by mohl pomoci vysvětlit orientaci Uranova a Neptunova magnetického pole," dodal dr. Eggert.

Většina materiálů je hustší v pevném stavu než ve stavu kapalném. Voda je v tomto směru výjimkou. A jak se ukazuje, výjimkou jsou i diamanty.

"Diamanty jsou na Zemi relativně běžné, ale nikdo nikdy neměřil jejich bod tání. Nemůžete je totiž jen ohřívat a čekat, až se roztaví. Musíte je také vystavit velmi vysokému tlaku a za takových podmínek není měření teploty zrovna jednoduché," přiznává dr. Eggert.

Autor / zdroj: Korzo

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Zlínský kraj ocenil pracovníky sociálních služeb

Ženy a muže, kteří dlouhodobě pracují v sociálních službách a vykonávají své povolání nejen na odborné výši, ale také s příkladným lidských přístupem,

Post

Mobilní rozhlas si už v Hulíně zaregistrovalo téměř deset procent obyvatel

Město Hulín letos zaznamenává značný zájem veřejnosti o službu Mobilní rozhlas. Od začátku roku si ji zaregistrovalo 338 občanů, kteří tak nyní dostáv

Post

Dokument natočený ve Zlínském kraji vyhrál hlavní cenu na festivalu v Panamě

Dokumentární snímek „Rok na dědině“ režiséra Petra Smělíka, který se natáčel kompletně ve Zlínském kraji, zvítězil na 9. ročníku mezinárodního festiv

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě