Zpravodajství

Děravá střecha radnice v Karolince zřejmě způsobila výpadek počítačů
Vedení radnice v Karolince hasí další problémy, které zanedbali v předcházejících letech jejich předchůdci. Pravděpodobně kvůli nedostatečné údržbě střechy městského úřadu (MěÚ) zatekla voda na začátku týdne do budovy a způsobila kolaps serveru počítačů městské agendy.
Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer
První lednové kolo 19. ročníku soutěže Česká astrofotografie měsíce má svou vítěznou fotografii. Mlhovina Thorova helma, jejímž autorem je astrofotograf Roman Hujer, nás zavede do barevného chaotického světa vzdáleného vesmíru plného překvapení a tajemství. Objevil ji Friedrich Wilhelm Herschel 31. ledna 1785. Tato emisní mlhovina o průměru 30 světelných let se nachází ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let od nás. Jedná se o obří mezihvězdnou bublinu.
Mokřady pro lidskou pohodu. Ornitologové zvou na vycházky za ptáky ke Světovému dni mokřadů
Na 2. února připadá Světový den mokřadů, v rámci kterého si na celém světě připomínáme důležitost těchto vodních ploch pro živočichy, rostliny, člověka i planetu. Datum odkazuje na den podepsání Úmluvy o mokřadech majících mezinárodní význam, jinak známé jako Ramsarská úmluva, 2. února 1971. U příležitosti oslav je naplánovaných mnoho akcí po celém světě, Česká společnost ornitologická (ČSO) se připojuje pořádáním vycházek na třech desítkách míst Česka.
Zlínský kraj uvolní 4 miliony pro hasiče, horskou službu i červený kříž
Zlínský kraj
Vedení Zlínského kraje schválilo finanční podporu hasičům, Horské službě v Beskydech a zlínské pobočce Českého červeného kříže. Kraj jim letos přispěje na vybrané aktivity téměř 4 miliony korun.
Uherskohradišťská nemocnice v loňském roce uskutečnila téměř 13 000 odběrů krve
Uherské Hradiště
Dárcovský úsek hematologicko transfuzního oddělení (HTO) uskutečnil v loňském roce celkem 12 965 odběrů plné krve, 5 680 odběrů plazmy a přivítal 430 prvodárců. V registru dobrovolných dárců je evidováno přes 20 000 kontaktů, ročně se k odběru dostaví přibližně třetina z nich.
ČPZP přispěje na genetické vyšetření párům, které plánují početí
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) doplnila od letošního roku nabídku preventivních programů o zcela nový program BabyGen. Výše příspěvku činí 4 000 korun a je určená k odhalení dědičných nemocí v období před plánovaným těhotenstvím.
Ptačí hodinky se zúčastnilo už 21 tisíc dobrovolníků. Lidé mají čas na odeslání výsledků do 14. ledna
Šestého ročníku celorepublikového sčítání ptáků nejen na krmítkách se 5.–7. ledna podle průběžných výsledků zúčastnilo 21 tisíc sčitatelů. Celkové číslo ještě poroste. Lidé mají čas odevzdat výsledky svého víkendového pozorování do 14. ledna na ptacihodinka.cz. Poté je začne Česká společnost ornitologická (ČSO) odborně vyhodnocovat. Očekává, že finální očištěné výsledky bude mít do konce ledna.
Dotazník ukáže, zda se pacienti s rakovinou dostanou k léčbě včas
Co trápí pacienty s onkologickým onemocněním? Jak rychle se v jednotlivých regionech dostanou ke správné diagnóze a léčbě? Orientují se v tom, co je čeká? To vše se stále snaží zjistit spolek Hlas onkologických pacientů.
Benefiční Vánoční koncert dětem vynesl 300 tisíc korunek
Luhačovice
Více než 300 tisíc korun vynesl letošní velký benefiční galavečer, který v sobotu 9. prosince hostilo Kulturní a kongresové centrum Elektra v Luhačovicích. Již tradiční Vánoční koncert dětem pořádala charitativní organizace Korunka Luhačovice u příležitosti dvacetiletého výročí svého dobročinného působení.
Vánoční desatero aneb Jak se vyvarovat požáru
Vánoční shon začal a s ním spousta úkolů a starostí, ale také příjemných svátečních aktivit, jako je pečení, zdobení vánočního stromečku, zapalování prskavek nebo adventních svíček.

Reklama

Aktivní Dítě

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí

Dnes se stalo

Historie

1. března 1954

odpálily v Mikronésii USA vodíkovou bombu Bravo. Exploze v oblasti bikinského atolu na první pohled smazala z povrchu všechny okolní korálové ostrovy.

Počasí

1. března 1785

byla v pražském Klementinu naměřena teplota -27,6 °C, vůbec nejnižší teplota během měření v období 1775–2023.

Příroda

1. března 1955

byla vyhlášena nejstarší Chráněná krajinná oblast v České republice – Český ráj.