AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Uherskohradišťská nemocnice v loňském roce uskutečnila téměř 13 000 odběrů krve
 
Autor / zdroj foto: UHN

Uherské Hradiště

Dárcovský úsek hematologicko transfuzního oddělení (HTO) uskutečnil v loňském roce celkem 12 965 odběrů plné krve, 5 680 odběrů plazmy a přivítal 430 prvodárců. V registru dobrovolných dárců je evidováno přes 20 000 kontaktů, ročně se k odběru dostaví přibližně třetina z nich.

„Ve srovnání s rokem 2022 jsme zaznamenali mírné snížení v počtu odběrů krve i nově příchozích dobrovolných dárců, naopak plazmy jsme odebrali nepatrně více. Převážnou část roku jsme měli nadbytek zásob krve a za celé období jsme se naštěstí nedostali do kritické situace v podobě nedostatku transfuzních přípravků. Zásobování nemocnice a dalších odběratelů bylo dostatečné,“ sděluje primář HTO MUDr. René Kamrla. 

Situace se ovšem změnila s nástupem nového roku, kdy byly všechny zásoby krve upotřebeny a přechodně to vedlo k nedostatku všech krevních skupin.

„Po výzvě našim dárcům prostřednictvím sociálních sítí se nám však podařilo obstojně doplnit Rh plus skupiny, nedostatek momentálně pociťujeme u Rh negativních skupin. Budeme proto rádi, když k nám dárci v dalších dnech zavítají,“ komentuje aktuální situaci primář Kamrla.

Transfuzní oddělení dlouhodobě spolupracuje s organizacemi, které se na nábor dárců krve zaměřují. Další náborová akce spadající do celostátního projektu „450 ml naděje“ se na oddělení uskuteční 28. února.

Veškeré informace o dárcovství krve jsou dostupné na webových stránkách nemocnice www.nemuh.cz.

Autor / zdroj: Lucie Sedláčková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.